Дали сте добар родител? Хармонично семејство за здрави деца

Семејството е основната нишка во која детето го осознава светот, учи и се социјализира. Воспитувањето од најмала возраст го прави почетниот стадиум на здравата детската личност.

Во системот во кој сите членови од семејството се поврзани и зависни еден од друг, младата личност се навикнува на нормите на почитување и правилата во општеството.

Индивидуалните фактори ги прават комуникацијата и толеранцијата успешни или креативни. Доколку во семејството постојат недоразбирања кај родителите, конфликти или надворешните стресогени фактори ја нарушуваат хармонијата – најмладите членови, децата ги чувствуваат тие промени. Младите се плашат од непознатото и од неочекувани промени, додека конфликтите ја нарушуваат состојбата на рамнотежа.

Децата имаат потреба од заштита и мирна средина, каде што ќе се чувствуваат безбедно, заштитено и безгрижно. Хармонијата на семејството е фактор што влијае на градењето просперитетна возрасна личност.

Прочитајте и...  Том Хенкс на одмор во Грција во сопствената вила (ФОТО)

Кога зборуваме за хармонија, ги земаме предвид и факторите како преселба во друга населба, смрт на драга личност од семејството или промена на училиштето. Во ваква ситуација децата стануваат несигурни, бидејќи започнуваат од почеток со нови другарчиња или ја нема личноста која им дава поддршка. Затоа поддршката од семејството е најважна, како и честите објаснувања дека губитокот е дел од животот, кои се најважни за детската личност. Во овие кризни состојби освен родителската грижа, потребно е да се поразговара и со стручно лице, за да се одреди начинот на психотерапија. Воспоставувањето повторна рамнотежа со секојдневни обврски и рутина е неопходно, за враќање во нормала на функционирањето на детето.

Градењето цврта и сигурна релација помеѓу детето и личноста која се грижи за него, вклучува семејни правила, почитување на традицијата, заеднички активности во текот на денот, меѓусебно помагање, почитување, чувство на отвореност, доверба, сочувство, љубов, грижливи и внимателни меѓучовечки односи.

Прочитајте и...  Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Колку е постабилно детското секојдневие, толку позаштитено и посигурно тоа и ќе се чувствува. Редот и навиките се важен предуслов за добра концентрација и дисциплина кај детето.

Секое семејство има свое темпо на функционирање, оригинални карактеристики и потреби, различни од потребите на секое друго семејство.

Психофизичката состојба на детето за прифаќање на светот на возрасните, овозможува правилен избор на професија и партнер во животот во иднина. Емоционалната потпора со заедничките прошетки и давањето до знаење на детето дека е сакано прави детето да ја почувствува својата важност. Со нагласувањето на потребата за навремено извршување на домашните задачи од училиште, се нагласува потребата за одговорност кај детето.

Човекот е социјално суштество и постојаните односи со блиските луѓе се важни. Доколку самото дете има потешкотии да воспоставува нови контакти, помогнете со ваши начини да успее во тоа. Можете да го направите со организирање домашни забави, запишување во спортки клуб, музика, јазици.

Прочитајте и...  Зошто не е добро да пиете кафе пред појадокот?

Развојот на детето во здрава емоционална, социјална и културна семејна средина го трасира патот на детето за правилно воспоставување на контактите, рационална контрола на импулсите и решавање на проблемите на конструктувен начин.

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски