Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

„The Jetsons“ беше американски анимиран ситком, продуциран од познатата куќа на Хана-Барбера, која стои зад саканите ТВ серии „Tom & Jerry“, „The Flintstones“, „Jogi Bear“, „Scooby Doo“, „Smurfs“ и други.

„The Jetsons“ беше првата анимирана серија во боја на ТВ мрежата ABC, а премиерно беше прикажана на денешен ден во 1962 година.

Додека семејството Кременко живее во стрип светот на каменото време, Џетсонови живеат во стрип светот на иднината, со роботи, вонземјани, холограми и забавни технолошки откритија.

Семејството Џетсон се состои од родители Џорџ и Џејн, децата Џуди и Елрој, кучето Астро и роботската дадилка Роузи. Тие живеат во градот Орбит во 2062 година. Серијата беше револуционерна, прикажуваше летачки автомобили, подвижни ленти, „паметни“ куќи, часовници, роботи што зборуваат, видео повици … повеќето од нив беа создадени во 21 век.

Прочитајте и...  Светот е под стрес: Пандемијата на коронавирусот создаде нов егзистенцијален страв

Серијата се емитуваше од 1962 до 1963 година, а потоа оживеа од 1985 до 1987 година. Анимиран филм беше снимен дури во 1990 година.

Во оваа прилика ви пренесуваме неколку интересни факти за импресивниот ситком со кој пораснаа многу генерации …

„The Jetsons“ имаа воведен хит

Со првиот стих: Запознајте го Џорџ Џетсон, многу деца и возрасни веднаш би знаеле кои анимирани серии се емитуваат на телевизија. Песната се најде на 9-то место на листата на Билборд, па дури и се пушташе на радиостаници.

Серијата е откажана поради „недостаток на боја“

Во 1962 година, помалку од 3% од Американците имале телевизор во боја. „The Jetsons“ се емитуваше во боја, станувајќи пионер во мрежата ABC, што можеше да обезбеди пристап до бојата само на пазарите во Њујорк, Чикаго, Детроит, Сан Франциско и Лос Анџелес. Другите немаа толку среќа. Шарениот свет на Џетсонови изгледаше многу постерилно во црно-бело.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Скромно - Мајкл Китон тврди дека тој бил најдобриот Бетмен

Мобилни шеталишта постоеле уште пред „The Jetsons“

Алфред Спир патентираше мобилни патеки во 1871 година, но тие не беа презентирани на јавноста во живо до 1958 година на аеродромите.

„The Jetsons“ го измислија пронаоѓањето на креветот за самопотемнување

Ги имаше во сериите, но во реалниот свет, солариумите не постоеја дури до 1978 година, кога Фридрих Волф сфати колку убаво изгледа темната кожа, па затоа ја основаше индустријата за солариум.

Играниот филм „The Jetsons“ сè уште е планиран (можеби) …

Од 2001 година има сценарио за „The Jetsons“, кое е прифатено, препишано и оставено од различни сценаристи и режисери. После Адам Шенкман („Hairspray“) и Роберт Родригез („Sin City“, „From Dusk till Dawn“), продуцентите во 2015 година објавија дека играниот филм всушност ќе биде анимиран, а сценариото ќе го работи Мет Либерман („The Adams Family“, „Scooby“).

Поврзани вести

ФОТО: Деми Ловато „воспоставила“ контакт со вонземјани

Слободен Печат

ФОТО: Брук Шилдс – Храброст е на 55 години да го покажете своето тело

Слободен печат

Најстрашниот хорор на сите времиња: Ова е филмот кој најмногу го крева пулсот кај гледачите

Слободен печат

ФОТО: Мелани Грифит (63) ги воодушеви своите обожаватели позирајќи во розова долна облека

Слободен Печат

Некогаш ги масираше стапалата на славната богаташка, а денес е една од највлијателните жени во светот и заработува милиони

Слободен печат

ВИДЕО: На вештачки остров во Дубаи отворена најголемата фонтана во светот: Две Гинисови атракции на вода во ист емират

Слободен печат

Остави Коментар