-6 C
Скопје

Дали се ова десетте најпознати и најдобри автомобили во историјата? (ФОТО)

Ваква листа направи страницата „Did you know cars“, специјализирана токму за автомобили.

Од првиот моторен автомобил, кој го направи германскиот иноватор Карл Бенз во осумдесеттите години на 19 век, до најновите модели денеска, навистина е тешко да се одделат само 10 најдобри автомобили.

Сепак, ваква листа направи страницата „Did you know cars“, специјализирана токму за автомобили.

Овие автомобили многумина ги сменаат за најдобри и најсилни возила кои некогаш се произведени, а во продолжение погледнете за кои 10 станува збор:

1. Lamborghini Miura

2. NSU Ro80

3. Jaguar E-Type Lightweight

4. Lamborghini Countach LP 400 Periscopio

5. Chevrolet Corvette C1

6. Volkswagen Beetle

7. Ferrari 250 GTO

8. McLaren F1

View this post on Instagram

McLaren F1 LM. No words needed. ———————————– . PC : @davidcoynephotography . Chassis # : LM2 ———————————– McLaren F1 LM 1995 (6 cars) 6.1 L (6,064 cc) BMW S70/2 V12 680 bhp, 705 N⋅m torque 6-speed manual 1,062 kg (2,341 lb) 225 mph (362 km/h) 3.2 sec. 0-100 km/h F1 69 cars F1 LM 6 cars F1 GTR 28 cars F1 GT 3 cars ———————————— . #mclaren #mclarenf1 #mclarenf1lm #mclarenf1gt #mclarenf1gtr #f1 #mclarenp1 #mclarenp1gtr #mclarenmp44 #mclarenmp4 #mclarenslr #mclarensenna #senna #mclarenauto #mclarengt #mclarenmso #mclarencars #mclarenautomotive #mclarens #mclarenlife #mclarenf1team #mclaren650s #mclaren720s #mclaren540c #mclaren570s #mclaren600lt #mclaren12c #mclaren675lt #mclaren765lt #mclarenmp412c

A post shared by McLaren (@mclarenf1gt) on

9. Porsche 911 2.7 RS

Our Porsche 911 2.7 RS is now also SOLD! She's off to a new client in North America 🇺🇸

Publiée par Tom Hartley Jnr Ltd sur Vendredi 21 février 2020

10. Ford Mustang

1965 FORD MUSTANG FASTBACK

Publiée par Retro sur Dimanche 26 mars 2017

Прочитајте и...  Силвана Миленкова: Ме радува што сè поголем број клиенти сами нè контактираат

Поврзани вести

ФОТО: Северина го поддржа Бајден, но во костим за капење со американското знаме!

Слободен печат

Кога ви се јаде еден час пред полноќ: Мафини за брзо и здраво заситување

Слободен печат

Хороскопски знаци на кои ќе им се насмевне љубовта во месец февруари

Слободен Печат

ФОТО | Фотографија полна љубов: Мајкл Даглас во прегратка со својот едномесечен внук

Слободен печат

ФОТО: Меланија Трамп со стил ја напушти Белата куќа

Слободен печат

Мајли Сајрус: Користам секс играчки за дизајн на ентериерот

Слободен печат

Остави Коментар