Дали се ова десетте најпознати и најдобри автомобили во историјата? (ФОТО)

Ваква листа направи страницата „Did you know cars“, специјализирана токму за автомобили.

Од првиот моторен автомобил, кој го направи германскиот иноватор Карл Бенз во осумдесеттите години на 19 век, до најновите модели денеска, навистина е тешко да се одделат само 10 најдобри автомобили.

Сепак, ваква листа направи страницата „Did you know cars“, специјализирана токму за автомобили.

Овие автомобили многумина ги сменаат за најдобри и најсилни возила кои некогаш се произведени, а во продолжение погледнете за кои 10 станува збор:

1. Lamborghini Miura

2. NSU Ro80

3. Jaguar E-Type Lightweight

4. Lamborghini Countach LP 400 Periscopio

5. Chevrolet Corvette C1

6. Volkswagen Beetle

7. Ferrari 250 GTO

8. McLaren F1

View this post on Instagram

McLaren F1 LM. No words needed. ———————————– . PC : @davidcoynephotography . Chassis # : LM2 ———————————– McLaren F1 LM 1995 (6 cars) 6.1 L (6,064 cc) BMW S70/2 V12 680 bhp, 705 N⋅m torque 6-speed manual 1,062 kg (2,341 lb) 225 mph (362 km/h) 3.2 sec. 0-100 km/h F1 69 cars F1 LM 6 cars F1 GTR 28 cars F1 GT 3 cars ———————————— . #mclaren #mclarenf1 #mclarenf1lm #mclarenf1gt #mclarenf1gtr #f1 #mclarenp1 #mclarenp1gtr #mclarenmp44 #mclarenmp4 #mclarenslr #mclarensenna #senna #mclarenauto #mclarengt #mclarenmso #mclarencars #mclarenautomotive #mclarens #mclarenlife #mclarenf1team #mclaren650s #mclaren720s #mclaren540c #mclaren570s #mclaren600lt #mclaren12c #mclaren675lt #mclaren765lt #mclarenmp412c

A post shared by McLaren (@mclarenf1gt) on

9. Porsche 911 2.7 RS

Our Porsche 911 2.7 RS is now also SOLD! She's off to a new client in North America 🇺🇸

Publiée par Tom Hartley Jnr Ltd sur Vendredi 21 février 2020

10. Ford Mustang

1965 FORD MUSTANG FASTBACK

Publiée par Retro sur Dimanche 26 mars 2017

Прочитајте и...  Разговор со Биљана Кајевиќ: Сакам да ги ловам душите низ браздите на лицето

Прочитај повеќе

Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдете партнер во еден од овие 3 хороскопски знаци: Секогаш ќе биде тука за вас!

Слободен печат

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Венчавка како од бајките: Во Ровињ се ожени актерот Жарко Димоски! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

Слободен печат

Кај нас го правеа хомосексуалец, а само да ја видите неговата сопруга: Се сеќавате на Сакис Рувас!(ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Слободен печат

Брена го жени најмладиот син: Виктор ги кажа сите детали за свадбата и неговата избраничка Сандра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Слободен печат

Јелена Ѓоковиќ не може да закрепне од короната: Ноле е загрижен за здравјето на сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Практично, а совршено чисти: Направете ваша „тоалет бомба” од состојки кои СИГУРНО ги имате во кујната! (ВИДЕО)

Слободен печат

Емина многу млада останала без татко, па нејзината љубов кон мајка ѝ е посебна: Еве како изгледа таа! (ФОТО)

Васко Спасоски