Дали повторно ќе биде отворен случај за силување против Асанж? Сѐ ќе се знае во понеделник!

Шведскиот државен обвинител во понеделник ќе објави дали повторно ќе се објави прелиминарна истрага околу наводниот случај за силување, кој се водеше против Џулијан Асанж.

„Обвинителот ќе ја објави својата официјална одлука на конференција за новинари“, соопшти Обвинителството, пренесуваат медиумите ширум светот.

Асанж беше уапсен минатиот месец во Лондон, откако амбасадата на Еквадор му го укина азилот.

Пред четири години Шведското обвинителство соопшти дека се откажува од истрага против основачот на „Викиликс“ за два случаи за сексуално злоставување, бидејќи биле застарени.

Прочитајте и...  Нов мурал во Зоолошка градина

Прочитај повеќе

„Блескавата ѕвезда“ на Азија погодена од најтешка рецесија во историјата

Слободен печат

Австрија забрани слетување на авиони од Западен Балкан

Слободен печат

Откриено присуство на геноми на коронавирусот во отпадните води во Солун

Слободен печат

МЗ: Изминатите три недели бројот на оздравени лица расте за околу 40% на неделно ниво

Слободен печат

Армијата доби донација во заштитна опрема од Кина вредна 250.000 евра

Слободен печат

Врховниот суд на САД одобри извршување на првата смртна казна на федерално ниво после 17 години

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада

Слободен печат

Заменик- префектот на Кукуш апелира до граѓаните да ги прекинат или ограничат патувањата во Северна Македонија

Миа Агенција

ЈО: Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите

Слободен печат

Милева: Бугарското обвинителство е под невиден политички притисок

Слободен печат

Хрватската опозиција одби консултации со Пленковиќ

Слободен печат

Гласањето на болните во шест општини од Југоистокот се одвива без проблеми

Слободен печат