Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

За седум месеци, колку што трае пандемијата од коронавирусот, научивме многу работи за SARS-CoV-2 и болеста која се нарекува Covid-19. Но, се уште постојат многу нејасни работи, затоа е тешко потполно да се разбере овој вирус.

Една од големите мистерии поврзани со коронавирусот е – Зошто некои луѓе се разболуваат и дури умираат од оваа болест, додека други не ни покажуваат симптоми и можеби не сфаќаат дека воопшто се заразени?

Знаеме дека некои од факторите кои луѓето ги ставаат во ризик за потежок облик од болеста, па дури и смрт се – возраст над 65 години, зголемена тежина, една или повеќе хронични болести како дијабет, кардиоваскуларни болести, болести на бубрезите и белите дробови или карцином.

Прочитајте и...  Секси хороскоп: Овенот не знае за предиграта, Бикот е секогаш подготвен за секс

Се поставува прашањето дали некои луѓе имаат некаква врста на заштита?

Неодамна објавениот текст во магазинот „Nature Reviews Immunology“ изнесе можност дека такво нешто може да се случи, пишува CNN.

Изгледа дека голем процент од популацијата има имуни клетки кои се во состојба да препознаат делови од вирусот и тоа може да им го олесни почетокот на борбата против инфекцијата.

Со други зборови, некои луѓе може да имаат непознат степен на заштита.

„Она што го откривме е дека луѓето кои никогаш не биле изложени на SARS Cov-2, околу половина од нив имаат одредена реактивност на Т-клетки“, вели коавторот на текстот Алесандро Сете од Центарот за заразни болести и истражување на вакцини во „La Jolla Institute for Immunology“, пренесува N1.

Прочитај повеќе

На фустанот и се оцртаа сите коски од телото – Кендал Џенер со загрижувачки изглед, сите се прашуваат дали е болна (ФОТО)

Слободен печат

Здрави и корисни – Грицкајте семки доколку не можете да спиете

Слободен печат

Секси хороскоп: Овенот не знае за предиграта, Бикот е секогаш подготвен за секс

Слободен печат

Јапонската актерка од хорор филмот „Ring“ пронајдена мртва во домот

Слободен печат

Верувал дека душите на мртви Индијанци влегле во него, бил голем заводник, требал да стане филмаџија, но судбина му била музичката сцена!

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Деми Мур се уште влече трауми од „валканите нешта“ на кои ја принудувал поранешниот сопруг Ештон Кучер

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Неуништливата Меги, била прва фотографка на воените фронтови, прва фотографка на „Лајф“ и прв фотограф во светот примен во Советскиот Сојуз

Слободен печат

Здрави и убави – Четири состојки што го отстрануваат целулитот

Слободен печат

Холивудскиот заводник сака само една жена 19 години: Кога таа ќе ме погледне ми се затресуваат колената

Слободен печат