Дали некогаш сте пробале сладолед од грозје? - Слободен печат
ЗабаваМагазин

Дали некогаш сте пробале сладолед од грозје?

Дали некогаш сте пробале сладолед од грозје? Веројатно не, бидејќи сладолед со вкус на грозје воопшто не постои.

Со оглед на тоа што грозјето е едно од позастапените овошја, навистина е необично што сладолед со вкус на грозје сè уште не постои.

Користењето на грозјето како основа за сладолед претставува големи логистички проблеми за компаниите што го произведуваат.

Кога правиме сладолед во домашни услови, од грозје можеме да направиме смеса слична на смесата за сладолед, но користењето на ова овошје во поголеми количини доведува до проблем.

Грозјето во својот состав содржи голема количина вода, а од таквата основа не може да се направи кремаст сладолед.

Проблем со грозјето е фактот што луѓето всушност не очекуваат таков вкус на сладолед, па затоа не постои доволно побарувачка која би го оправдала ризикот кој компанијата мора да го вложи во производство на новиот вкус.

Се чини дека грозјето не ги асоцира луѓето на кремаст деликатес.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close