9 C
Скопје

Дали мразот од Антарктикот може да ни помогне да патуваме назад во времето?

На Антарктикот можете да се вратите во минатото. Мразот содржи тајна историја на климата на Земјата, која се враќа стотици илјади години. Кога паѓа снег на Антарктикот, тој „никогаш не се топи“, туку само се акумулира, снег на снег, од година во година, со дебелина која се мери во километри.

unsplash

Бидејќи тежината на мразот ги дроби меките снегулки, снегот најпрво го претвора во гранулен мраз, а потоа, на крајот, во цврст леден мраз. Воздухот што првично бил „заробен“ во снегот што слетува во вид на снегулка е „вгнезден“ како мали меурчиња во цврстиот мраз, а овие меурчиња содржат запис за атмосферата и климата во времето кога снегот првично паднал, пишува Питер Притвел.

Прочитајте и...  Лили Ален нападната на социјалните мрежи затоа што се пошегувала со смртта на принцот Филип

Како што паѓа повеќе снег, постариот мраз се закопува сè подлабоко и, така, генерално, колку е подлабок мразот, толку е постар.

unsplash

Но, не е баш така едноставно: притисокот на тоните мраз над него ги деформира ледените кристали и мразот почнува да се движи, а колку е подалеку од центарот на континентот, толку побрзо се движи. Ова ја одржува количината на мраз во рамнотежа и исто така значи дека кон бреговите, каде што мразот е потенок и побрзо се движи, тој е помлад и веројатноста дека ќе се растопи е поголема.

unsplash

Во текот на изминатите педесет години, овие јадра од мраз, заедно со слични јадра од Гренланд, ни дадоа детална слика за климата на Земјата во последните ¾ од милион години.

Прочитајте и...  Пашканат: Зеленчук од кој се користат коренот и листовите

unsplash

 

Оние ситни воздушни меури длабоко во мразот еден ден ќе исчезнат, покажувајќи ни како човештвото ја смени глобалната атмосфера и како јаглерод диоксидот и другите гасови се зголемувале со текот на годините, согорувајќи повеќе и повеќе фисилни горива. Јадрата на мразот кои веќе почнуваат да се топат се фактот што го докажува ефектот и теоријата за климатски промени предизвикани од човекот.

Поврзани вести

Дневен хороскоп за 13 април: Животот е тркало, а вие денес ќе се уверите во тоа

Слободен Печат

Затвор

Слободен печат

На денешен ден – 13 април

Слободен Печат

Животна мантра за секој хороскопски знак: Следете го срцето, но „понесете“ го и вашиот мозок со вас!

Слободен печат

Храна која треба да ја избегнувате доколку сте алергични на полен

Слободен печат

ФОТО: Грајмс се пофали со вонземјанските лузни – Девојката на Илон Маск ја покажа новата тетоважа

Слободен печат

Остави Коментар