Дали можете да претпоставите кое е девојчето на сликата?

Profimedia

Наскоро ќе наполни 47 години, а обожавателите на нејзиниот лик и дело велат дека таа никогаш не изгледала подобро. Британскиот супермодел и една од најпознатите манекенки во светот, ќе ја краси јануарската насловна страница на британскиот „Вог“.

Кејт Мос во 1970-тите/Profimedia

Легендарна манекенка живееше бурен и скандалозен живот, а сега како што и самата вели за себе, конечно се смири.

Веднаш по будењето посегнувала по алкохол, па потоа и за време на ручекот, а потоа и цела ноќ, така што буквално цел ден пиела алкохол и можела да испие повеќе од било кој во друштвото. Поради тоа и го добила прекарот „The Tank“.

Кејт Мос во 1970-тите/Profimedia

Сега самата вели дека е среќна и моментално мисли дека „парти“ начинот на живот за неа е „завршена приказна“, како поради себе така и поради ќерката Лил, која ја доби во врската со Џеферсон Хак.

Кејт Мос беше во врска со Џони Деп/Profimedia
Profimedia
Кејт Мос во модел на Ив Сен Лорен, 13 октомври 1993/Profimedia
Фото: EPA-EFE/Niklas Halle’n
Видео на денот