Дали месото смеете да го замрзнувате повеќепати

Многупати досега сте се довеле во ситуација да испланирате ручек, а потоа планот да се промени во последен момент и веќе одмрзнатото месо, за да не го фрлите, повторно да го вратите во замрзнувач.

Иако тоа не е препорачливо, ако повторно се најдете во ваква ситуација, следете ги овие совети, со чија помош ќе го намалите ризикот од појава на бактерии што можат да го загрозат здравјето на целото семејство.

Веднаш штом почне одмрзнувањето на месото, почнува губењето на неговиот квалитетот. Кога повторно ќе го замрзнете, а потоа и по вторпат го одмрзнувате, тогаш во голема мера почнува развојот на штетни бактерии. Кај еднаш замрзнатото месо, а потоа и одмрзнато, комплетно се губат природните сокови. Тоа најмногу се случува со пилешкото месо. Затоа, ако неколкупати го одмрзнувате и го замрзнувате месото, немојте да очекувате да биде сочно.

Прочитајте и...  Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Кога станува збор за одмрзнување, а потоа и за замрзнување на исто парче месо, многу важно е и на кој начин сте го одмрзнале. Доколку месото од замрзнувачот сте го префрлиле во фрижидерот и сте чекале да ја постигне посакуваната температура, ризикот од негово расипување ќе биде помал кога повторно ќе го замрзнете, а потоа и одмрзнете. Но, ако сте брзале и месото од замрзнувач сте се обиделе да го одмрзнете во микробранова, во тој случај нутриционистите препорачуваат да не го замрзнувате повторно.

Според нив, помала штета ќе направите доколку месото го фрлите отколку да го изедете и благодарение на брзиот развој на бактерии да си создадете низа здравствени проблеми.

Прочитајте и...  Како изгледа патувањето со авион во услови на пандемија на ковид-19?

Исто така, морате да имате на ум дека еднаш одмрзнатото, а потоа замрзнато месо, нема да можете да го чувате во замрзнувач подолго од две-три недели.

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат