Дали ќе има промена во трасата на идниот автопат Требеништа – Струга?

УНЕСКО бара една работа, а надлежните државни власти засега преземаат минорни мерки околу проектот за изградба на автопатот Требеништа – Струга.

Во точката 7 од Конечната одлука на Комитетот за светско наследство на 43. Седница на УНЕСКО што се одржа во Баку се вели дека државата не направила соодветна проценка на севкупното влијание на овој автопат врз исклучителната универзална вредност (УИВ) на Охридското езеро како светско наследство.

– Поради тоа, Центарот го повторува своето барање кон државата членка за итно пронаоѓање оптимални решенија за овие проекти со што би се избегнало влијанието врз УИВ на доброто – се нагласува во одлуката донесена на Седницата на УНЕСКО во Баку.

Од УНЕСКО сметаат дека изработените документи за оценка на влијанието на автопатот врз животната средина и на влијанието врз исклучителното наследство не се осврнале доволно на потенцијалните негативни ефекти врз Охридското езеро.

Прочитајте и...  Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Наспроти ваквиот став, од Јавното претпријатие за државни патишта за „Мета“ велат дека работат во согласност со препораките дадени од Реактивната мониторинг мисија на УНЕСКО од март 2017 година. Тие тврдат дека УНЕСКО побарал да се обезбедат доволен број на премини за животни и луѓе долж автопатот со должина од 8 километри, вклучувајќи изведба на цевчасти пропусти на секој километар. ЈП за државни патишта побарало од ангажираниот проектант да ги разгледа препораките на УНЕСКО, при што со неговото стручно мислење препораките се целосно имплементирани во проектот.

– ЈП за државни работи на докомплетирање на целокупната техничка документација согласно важечката законска регулатива и согласно политиките и барањата на меѓународни финансиски институции, вклучувајќи го ѝ УНЕСКО за да се овозможи истиот да биде дел од Програмата за изградба во наредниот период – нагласуваат од ЈП за државни патишта.

Прочитајте и...  Јанкулоска: За жал двајца обвинети од „Монструм“ не се екстрадирани од Косово

За судбината на автопатот Требеништа – Струга, владата минатиот месец одлучи да формира работна комисија составена од функционери од сите засегнати институции, која што ќе постапи по забелешките на УНЕСКО за рутата на овој автопат од Коридорот 8. Предложените решенија за автопатот треба да бидат доставени до владата најдоцна до 15 јануари 2020 година, со што ќе се оформи финалната одлука на државата по ова прашање.

Прочитај повеќе

Спиропали: Господ нека му помогне на Илир Мета

Маријана Митровска

Две лица починаа во Иран, денеска им беше потврден коронавирусот

Слободен печат

Колку кокаин заплени МВР? Македонија била крајна дестинација

Слободен печат

Пленковиќ: Ако обвинителот Јелениќ не поднесе оставка, ќе го разрешиме

Слободен печат

Шентоп: Забелешките на Макрон за борба со исламскиот сепаратизам се пример за сурова исламофобија

Слободен печат

МАЖИ СО ПУШКИ И ЖЕНИ СО МАРАМИ ВО БАЗЕН: Политичари под кривичен прогон за расистичка боенка

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 3 =

Прочитај повеќе

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност со која се соочува глобалната економија

Слободен печат

Чулев не ја потврдува количината на запленетата дрога во Сарај

Слободен печат

Бугарскиот патријарх Неофит: Православните браќа во Македонија може да сметаат на наша поддршка

Слободен печат

Пратеничката листа на ДУИ во петтата изборна единица ќе ја предводи Џафери?

Слободен печат

Македонските деца имаат релативно светла иднина

Слободен печат

Грипот ги изненади здравствените власти, мерки за заштита сè уште нема

Мими Ш. Петкова