Дали ETИАС е најевтиниот патен документ ЕУ?

Знамиња на Европската унија / Фото: МИА

Европскиот систем за информации и овластување за патување (ETИАС) се очекува тој конечно да стапи во сила кон средината на 2024 година. Како што пренесува порталот „Шенген виза инфо“, многу патници ширум светот не се многу среќни поради тоа што ќе направат уште еден трошок при преминувањето на границата. Иако ЕУ во неколку наврати објаснуваше дека причината е поголема безбедност и подобра контрола на луѓето кои патуваат, британските медиуми често ги обвинуваат за воведување на ETИАС, дури и како одмазда за напуштањето на ЕУ.

Инаку, од следната година оваа обврска ќе ја имаат околу 1,4 милијарди граѓани. Инаку, иако често се користи зборот виза, тоа не е виза. Како што пренесува овој портал, ЕУ не е прва што воведува барање за овластување за патување на своја територија, бидејќи таков систем се спроведува и во други земји, а во прилог на ЕТИАС, велат, оди и фактот што е најевтин од сите слични документи.

Европскиот ETИАС ќе чини седум евра, додека сличен документ за американско патување овластување (EСTA) чини 21 долар или речиси 20 евра. Ова одобрение чинеше 14 долари до минатата година и оттогаш се зголеми без никакво објаснување.

Сличен систем има и Нов Зеланд кој важи две години и чини околу 11 евра, додека е поскап доколку се купи или пополни на самата граница.

За Австралија овој документ чини околу 13 евра, а се очекува и системот за авторизација за патување во Велика Британија, за кој не се знае колку ќе чини.

Кога станува збор за српските граѓани, како и сите останати од Западен Балкан кои немаат визи, ќе треба да аплицираат само преку ETИАС и нема да имаат никакви административни пречки за патување во Европската Унија.

Одобрувањето ќе чини седум евра и ќе биде еднократно. Ќе важи три години и за повеќекратни пријави, пренесува Политика рс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот