Дали е реално, Конте сам си мести отказ за да седне на клупата на друг италијански тим

Викендов топ тема во Италија е тренерот на Интер, Антонио Конте и неговиот испад на прес конференцијата по последното коло.

Антонио Конте веднаш откако Интер ја заврши сезоната во Серија А на второто место, распали до челниците на својата екипа. Италијанските медиуми не се сигурни дали станува збор за напад на директорот Аусилио и генералниот директор Бепе Марота бидејќи Конте сака далеку поголема моќ во одлучувањето.

Сепак неговиот истап на прес конференција ги разгневи и кинеските сопственици на Интер, семејството Жанг кои наводно дале зелено светло да започне потрагата по замена за Конте и изборот паднал на Масимилијано Алегри.

Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена

Според „Кориере дело Спорт“ неговото заминување од „Џузепе Меаца“ ќе го забрза евентуална елиминација од Хетафе во осминафиналето од Лигата на Европа.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Утринава се појави нова неверојатна информација во дел од медиумите во Италија дека Конте сам си мести отказ бидејќи сака да седне на клупата на друг италијански тим.

Конте сака да се врати во Јувентус, наводно имал средба со Павел Недвед на која е разговарано за евентуално враќање на „Алијанц“ Арената.
Во Јувентус се незадоволни од работата на Маурицио Сари кој иако ја освои титулата, екипата не играше убедливо, во поголем дел од сезоната се мачеше и доколку евентуално „старата дама“ испадне од Олимпик Лион во осминафиналето од Лигата на шампионите, тој ќе добие отказ, со што ќе се отвори можноста Конте да се врати во Јувентус.

Поврзани вести

Игравме див фудбал, но најважна е победата

Слободен печат

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

Слободен печат

Остави Коментар