Дали е подобро да јадете пред или по тренингот?

Да се најде балансот меѓу храната и вежбањето не е лесно, а едно од најчестите прашања е дали е подобро да се јаде пред или по вежбањето.

Генерално кажано, тоа зависи од вашите лични потреби за храна и од интензитетот со кој вежбате. Некои луѓе не можат да вежбаат со полн стомак, но други чувствуваат потреба да внесат нешто хранливо, за да можат да го издржат тренингот.

Единствено идеално би било да јадете половина до еден час пред тренингот, за храната веќе да се процесира во вашето тело. Внимавајте и што јадете, односно балансирајте ги оброците и не се полнете со масти и шеќери.

Доколку јадете по тренингот, ви треба оброк богат со јаглехидрати и протеини, но и со витамини и минерали и здрави маснотии. Внимавајте и да не изедете преголема количина храна, за да не постигнете токму спротивен ефект од саканиот.

Прочитајте и...  НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Long shot“ е урнебесна комедија која морате да ја погледнете! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Три хороскопски знаци кои ќе имаат пролет од соништата: Неверојатна енергија, силни емоции, деловни пресврти

Слободен печат

Наши миленици: Мишо

Слободен печат

Присила Присли: Преку ден ученичка, навечер фатална жена (ФОТО)

Слободен печат

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

слободен печат

Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

слободен печат

Интервју со Зеле Липовача („Дивље јагоде“): Не ми треба некоја посебна состојба за да бидам креативен

Иван Беќковиќ

Остави Коментар

четири × четири =

Прочитај повеќе

Кои се обврските на сопственикот со новиот член во домот

Слободен печат

Јогурт перничиња, прсти да излижеш (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Кариера, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 22 февруари

Виц на денот: Цариник

Слободен печат

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат