Дали е добро или не децата да носат маски?

Дали е добро или не децата да носат маски, од која возраст тие се задолжителни, колку можат да сметаат во процесот на учење – се само некои од сомнежите што деновиве ги мачат родителите.

Светската здравствена организација (СЗО) и Фондот за деца на ОН (УНИЦЕФ) не препорачуваа децата на возраст меѓу 6 и 11 години да носат маски.

Од 12-тата година, тоа треба да биде задолжително, како и за возрасните, особено кога децата влегуваат во толпа и поминуваат време со многу луѓе во затворен простор, наведоа здравствените служби и агенциите за правата на децата на ОН.

Многу стручњаци, меѓутоа, предупредуваат дека во некои ситуации маските можат да пречат во процесот на учењето и негативно да се одразат на важните училишни активности, за што исто така мора да се размислува.

Прочитајте и...  Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Повеќето се согласни дека барем помалите деца не треба да бидат обврзани на тоа, бидејќи не умеат сами да ги ставаат и да ги вадат маските на правилен начин. Освен тоа, повеќето експерти тврдат дека тие и не се преносители на вирусот.

Од друга страна, неодамнешната студија на Педијатриската болница за инфективни болести во Чикаго покажала дека токму децата под петгодишна возраст имаат меѓу 10 и 100 пати повеќе генетски материјал на коронавирусот отколку постарите деца и возрасните.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат