Дали е безбедно сончање за време на бременоста? – Слободен печат
ЖенаМагазин

Дали е безбедно сончање за време на бременоста?

Во првите три месеци не е препорачлив напор, ниту пак предолг престој надвор, особено кога е многу топло.

Постои долга листа со нешта кои трудниците не смеат да ги прават, а кои се однесуваат на исхраната и физичката активност.

Во првите три месеци не е препорачлив напор, ниту пак предолг престој надвор, особено кога е многу топло.

Сончањето на плажа и не е толку опасно, доколку се изложувате на сонце наутро или приквечер пред заоѓање. Во меѓувреме, најдобро е да се релаксирате во сенка и добро проветрени простории.

Имајте предвид дека вашата кожа во тек на бременоста е и почувствителна од вообичаено, што значи дека е можно полесно горење или појава на нерамномерни дамки. Затоа е потребно да користите креми со заштитен фактор повисок од оној кој вообичаено го користите.

Според некои истражувања, УВ-зраците може да го намалат делувањето на фолната киселина која трудниците ја земаат за време на бременоста. Затоа и треба да го ограничите престојот на сонце, особено ако сте во првите 3-4 месеци од бременоста.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close