„ДАЛИ БОГ Е ЖЕНА?“ – Го замолив Господ да ми подари еден пар неискинати чевли…

Десетгодишно момче стоело на улица пред излогот на продавницата за чевли. Од целосно валканите и искинати патики кои ги имал на себе се гледале босите и валкани прсти. Било ладно, а тој се тресел.

Му пришла една жена кај која детето забележало ланче со крст околу вратот.

„Во што гледаш со толкав интерес, мал пријателу?“, го запрашала таа.

„Го замолив Господ да ми подари барем еден пар неискинати чевли, па се прашувам дали можеби некои од овие се за мене“, тажно одговорило момчето.

Жената го фатила за раката и го внела во продавницата. Ја замолила продавачката да и донесе шест пара детски чорапи и едни чевли, како и малку вода и хартија.

Прочитајте и...  Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Кога продавачката донела се, жената го седнала детето, му ги соблекла уништените патики, му ги избришала малите, ладни стапала и му облекла нови чорапи. Потоа му ги облекла и новите чевли, а преостанатите чорапи му ги спакувала и му ги подарила.

„Сега е малку подобро, зарем не?“ го запрашала таа. Момчето ја фатило за рака и зачудено ја прашало?

„ДАЛИ БОГ Е ЖЕНА?“, гледајќи ја со солзи во очите.

„Не, само мислам дека верата без дела не значи ништо“, кратко одговорила таа го погалила и заминала.

Направете и вие добро дело некому!

Прочитај повеќе

Фобијата од пајаци никогаш не изгледала послатка: Погледнете како се борат со „ѕверот“ овие кученца (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најстарата мачка на светот почина на 31 години: Кога дојдов дома, ја немаше, сигурно заминала да умре!

Васко Спасоски

Почина Тесла, миленикот на Јелена и Новак Ѓоковиќ: Сопругата на најдобриот тенисер напиша емотивна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Секогаш се фали со бујното деколте, но сега покажа нешто друго: Водителката Марјана Станојковска ги испровоцира фановите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

Слободен печат

Беквалац сакаше само да ја најави новата песна, но интересот на фановите е нејзиното бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат

Џеј Ло се обиде да го внесе кучето во приватниот авион, но се случи вистинска драма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски