Дали бакшишот ќе стане дел од фиксната сметка во Србија?

Фото: EPA-EFE/Daniel Dal Zennaro

Наскоро како ставка на фискалната сметка во Србија, може да се најде и бакшишот. Ова е предлогот на Деловната асоцијација на хотелиерската и угостителска индустрија ХОРЕС, која до Министерството за туризам и финансии ќе испрати иницијатива за воведување бакшиш во законските текови. Претседателот на ова здружение Георги Генов за Еуроњуз Србија изјави дека нивниот предлог е „честа за келнерот“ да биде 10 отсто од износот на сметката.

Тој напоменува дека се уште постои дилема дали бакшишот треба да се воведе како задолжителен дел од сметката или гостинот има право да избере дали ќе го плати, односно да има опција да не го остави, доколку е незадоволни од услугата. Ова не е прв пат рестораните во Србија да бараат воведување бакшиш во правните канали, а како главен аргумент го наведуваат фактот што инспекторите не дозволуваат вишок пари во касата и затоа пишуваат казни и затвораат барови.

Истиот проблем го имаат и рестораните во регионот. Здружението за угостителство пред неколку дена соопшти дека Хрватската стопанска комора (ХГК) подготвува предлог закон според кој во системот за фискализација на угостителите ќе се вклучат бакшиш и дека се разговара за датумот на неговото стапување во сила.

Концептот на бакшиш моментално не постои ниту во хрватското законодавство, па бакшишите собрани по електронски пат се третираат исто како и основниот приход. Затоа, рестораните во Хрватска очекуваат дека оваа мерка ќе ги зголеми приходите на работниците и ќе привлече нова работна сила во овој сектор, пренесува порталот Каматица.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот