Дали Албанија ќе оди на предвремени избори доколку не се отворат преговорите? Еве што вели Еди Рама - Слободен печат

Дали Албанија ќе оди на предвремени избори доколку не се отворат преговорите? Еве што вели Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама ги отфрли гласините за можни предвремени избори во Албанија, доколку не бидат отворени преговорите.

Првиот човек на албанската владата за „Open“ изјави дека не само што нема да има предвремени избори, туку неговата владата ќе ја продолжи работата доколку денеска ЕС каже „не” за отворањето на преговорите за ЕУ.

– Ние не само што нема да одиме на предвремени избори, туку ќе ја продолжиме нашата работа. Утре сонцето ќе изгрее повторно. Албанија нема зошто да оди на предвремени избори затоа што Албанија направи се за овој процес. Доколку предвремените избори би го решиле проблемот меѓу Франција и Германија ќе размислував сериозно – изјавил Рама, пренесува Балканвеб.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

2 × 1 =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат