Далај Лама поради контроверзна изјава за жените обвинет за сексизам

Tибетскиот будистички духовен лидер, Далај Лама, предизвика контроверзи во јавноста  со изјавата дека ако неговиот наследник е жена, „таа треба да биде убава“.

„Ако наследникот е жена, тогаш таа треба да биде убава“, гласи изјавата на Лама која предизвика мноштво негативни реакции

– Ако не е физички атрактивна, луѓето едноставно нема да го гледаат тоа лице – изјави религиозниот поглавар за Би-Би-Си.

Овие негови погледи предизвикаа лавина негативни реакции, главно меѓу твитерџиите, кои во голем дел ја оценија изјавата како сексистичка и го обвинија за сексизам.

Прочитајте и...  Рекордни 870 новозаболени во Македонија, 14 пациенти починаа

Поврзани вести

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

Слободен печат

Бочварски: Со Косово работиме на унапредување на регионалната инфраструктура

Слободен печат

Сијарто: Што и да се случи во Западен Балкан, ќе има непосредно влијание врз Унгарија

Слободен печат

Димитров: Со помош на Унијата да обезбедиме подобар и здрав живот за македонските граѓани

Слободен печат

Уште еден починат од ковид-19 во велешката болница

Слободен печат

На Кожното одделение во штипската Клиничка болница ќе се примаат пациенти заразени со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар