-2 C
Скопје

Далај Лама поради контроверзна изјава за жените обвинет за сексизам

Tибетскиот будистички духовен лидер, Далај Лама, предизвика контроверзи во јавноста  со изјавата дека ако неговиот наследник е жена, „таа треба да биде убава“.

„Ако наследникот е жена, тогаш таа треба да биде убава“, гласи изјавата на Лама која предизвика мноштво негативни реакции

– Ако не е физички атрактивна, луѓето едноставно нема да го гледаат тоа лице – изјави религиозниот поглавар за Би-Би-Си.

Овие негови погледи предизвикаа лавина негативни реакции, главно меѓу твитерџиите, кои во голем дел ја оценија изјавата како сексистичка и го обвинија за сексизам.

Прочитајте и...  Грција ги зголеми казните за прекршување на мерките против коронавирус од 300 на 500 евра

Поврзани вести

На одбележувањето на 22-годишнината од масакрот во Речак целиот државен врв на Косово оддаде почит на жртвите, само Вилијам Вокер е отсутен за прв пат

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Мигрантите во БиХ спасија жена од сигурна смрт

Илинка Иљоска

Холандската влада падна по скандалот што доведе до зголемување на невработеноста, банкрот и бројни разводи

И.И.

Шефот на иранската дипломатија Зариф: Планетата Земја ќе биде подобро место за живеење без Трамп

Слободен печат

ВИДЕО I Северна Кореја го покажа новото „најмоќно оружје“: САД се најголемиот непријател

И.И.

Прв контакт меѓу досегашната и идната администрација на САД: Мајк Пенс и честиташе на Камала Харис

Слободен печат

Остави Коментар