Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека веројатноста дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен е 99 проценти.

„Дали ќе биде осуден или не, не знам. Но, сигурно е, прашање на денови е кога тој ќе биде во Хаг“, рече Дачиќ.

Тој додаде и дека Тачи знае што му го чека и дека судот нема да објави дали обвинението против Тачи е прифатено или не.

Вицепремиерот истакна дека добрите стратешки односи меѓу Србија и Соединетите држави се многу важни, но Американците не знаат што навистина се случува на овие простори, бидејќи тие најчесто добиваат информации преку некои лобисти кои зборуваат само за муслиманските жртви.

Прочитајте и...  Борел со охрабрување до Заев: Продолжете со исполнување на ЕУ реформите

Дачиќ ги изрази и својата недоверба кон земјите членки на ЕУ, посебно кон Унгарија, Полска, Словачка, Чешка. Тој смета дека лидерите на овие земји велат дека христијанството е загрозено и се борат против исламската држава насекаде со исклучок на Приштина и Сараево бидејќи лобираат за признавање на косовската независност.

„Тие се залагаат за признавање на Косово, создадено на урнатините на христијанството на Балканот“, рече тој и додаде дека дури и терористите кои ги нападнаа Кулите близначки во Њујорк протекувале од Босна и Косово.

Поврзани вести

Дваесет и еден вработен во болница во Загреб позитивни на ковид-19

Слободен печат

Заев: Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, освен оние што вршат достава на храна

Слободен печат

Франција пред италијанско сценарио: Заразени над 40.000 луѓе со ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Не вели „њет“: Путин не исклучува руско-кинески воен сојуз во иднина

Слободен печат

Зеќири: Пратениците се боксерска вреќа, сите се истураат врз нас, мислат ние сме ги барале тие лаптопи

Слободен печат

Специјалци со фантомки изнесоа човек од трговски центар во Загреб

Слободен печат

Остави Коментар