Дачиќ побара Тирана да се извини и дистанцира од изјавите на Цакај

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, истакна дека очекува извинување од Албанија поради изјавите на нивниот министер за надворешни работи Гент Цакај, во која кажа дека Србија и нејзините официјални лица се одговорни за масовните убиства на Албанци на Косово, за милионски штети и криминалното минато, пренесе „Блиц“.

Дачиќ во соопштението наведе дека очекува Владата на Албанија да ја осуди и да се дистанцира од вчерашната изјава на својот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај, со која ја навредил Србија и нивните највисоки претставници.

– Станува збор за најгруб фалсификат на настаните на Косово и Метохија за време на деведесетите години на минатиот век, поради кои очекувам и извинување од Владата на Албанија – истакна Дачиќ.

Прочитајте и...  Жерновски до Мицкоски: Замини си, за доброто на сите нас!

Тој потсети дека Цакај изјавил, меѓу другото, дека Србија за време на судирот на Косво и Метохија е „одговорна за убиство на повеќе до 12.000 Албанци, масовна депортација на повеќе од милион луѓе и милиони долари штета“.

Тој доаде дека изјавата на Цакај не допринесува за добрососедските односи на Србија и Албанија, како и дека таа изјава директно е во спротива на настојувањето на раководството на Србија да ги унапреди добрососедските односи со Албанија, и со тоа да допринесе до стабилност и развој на регионот.

Прочитај повеќе

ОЈО Велес отвори предмет по повикот за масовно одење во верските храмови

Слободен печат

За да го избегнат полицискиот час граѓаните „бегаат“ во Маврово, Струга и Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Слободен печат

„„Виз Ер” ја продолжи суспензијата: До 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат

Граѓаните се иселија за викендот, ќе се вратат в понеделник (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат