15 C
Скопје

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, вечерва изјави дека Демократската опозиција на Србија (ДОС) му понуди на поранешниот претседател на СР Југославија и на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Слободан Милошевиќ, да замине во Русија, но дека тој одби бидејќи сметаше дека нема од што да бега.

Говорејќи за периодот по демократските промени на 5 октомври 2000 година, Дачиќ на телевизијата Хепи рече дека сопругата на Милошевиќ, Мирјана Марковиќ била против заминувањето.

„Тогаш беше лесно да се убеди Слобо да не бега, но кога луѓето почнаа да зборуваат за (Славко) Чурувија, таа замина во Русија. Па зошто не му дозволи на Слобо да замине во Русија, којзнае што ќе се случи во меѓувреме.“, рече Дачиќ.

Тој додаде дека во времето кога Милошевиќ бил уапсен, тој бил пред својата вила на Дедиње заедно со другите членови на СПС, бидејќи не бил во внатрешното раководство на партијата или меѓу пријателите на семејството Милошевиќ.

Дачиќ рече дека на 6 октомври 2000 година, добар дел од раководството на СПС ја напушти партијата.

„Официјалните лица ја напуштаа партијата. Тие преку Танјуг даваа соопштенија дека никогаш не се согласувале со политиката на Милошевиќ“, рече Дачиќ, нагласувајќи дека во тоа време градските простории на СПС биле уништени и дека партијата „се градела повторно“ од просториите во Вождовац

Дачиќ истакна дека не го познава добро семејството Милошевиќ, но дека се обидел да ги запознае и да помогне во одбраната на Милошевиќ, „затоа што тој не е предавник“.

Извор: Бета

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар