Дачиќ: Јамајка не извести дека не ја признале независноста на Косово

Исто така српскиот министер изјави дека побарал и пишана потврда. Вчера медиумите во Косово пишуваа дека Јамајка ја призна незиависноста на Косово.

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, во интервју за РТС, изјави дека контактирал со властите во Јамајка, за да праша дали го имаат признаено Косово како држава.

-Ние побаравме официјална информација од Јамајка и добивме вербална потврда дека го немаат признаено Косово. Вие го видовте тоа што го изјави министерката, но ние побаравме и официјална потврда-изјави Дачиќ.

Исто така српскиот министер изјави дека побарал и пишана потврда. Вчера медиумите во Косово пишуваа дека Јамајка ја призна незиависноста на Косово.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи и министерот за надворешни работи, Глаук Конјуфца ја потврдија веста, но денеска, истата информација беше демантирана од министерката за надворешни работи на Јамајка.

Прочитајте и...  Стоматолозите од крајниот Исток меѓу најпогодените од кризата со коронавирусот

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат