Дачиќ: Црна Гора отиде премногу далеку во ширењето на антисрпската политика со цел да се изгради црногорски идентитет

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека Црна Гора отишла премногу далеку во ширењето на антисрпската политика со цел да се изгради црногорски идентитет, што неодамна беше покажано со изјавата на црногорскиот министер за надворешни работи, Срѓан Дармановиќ, дека НАТО може да помогне во евентуалната одбрана на Црна Гора. од агресивната Србија.

– Србија не е агресивна, Србија не покажа никаква агресија кон Црна Гора со какви било нејзини активности и Црногорците нема да признаат дека тие ги предизвикале сите овие проблеми – рече Дачиќ за „ТВ Хепи“.

Тој додаде дека проблемот се појавил во нивната земја, со нивните граѓани и црквата, и дека никој, како што вели, не дошол од Прокупље или Суботица за да „создаде проблеми во Црна Гора“.

Прочитајте и...  Помпео најави турнеја низ Источна Европа

– Тоа се државјани на Црна Гора кои се изјаснија како Срби, а кои ги има 28% – рече Ивица Дачиќ.

Тој посочува дека изјавите често доаѓаат од Црна Гора дека Србија се меша во внатрешните работи и посочи дека прашањето за човековите права и националните заедници не е внатрешно прашање на една земја, туку дека тие се регулирани со меѓународни конвенции и декларации.

Дачиќ се прашува како ќе реагира Црна Гора ако пред изборите замине во Црна Гора, Будва или Херцег Нови три дена, за да биде со Србите како дел од кампањата. Тој вели дека за два-три дена албанскиот министер за надворешни работи, Гент Чакај, ќе престојува во Медвеѓа, каде што пред изборите ќе разговара со албанското население, и додаде дека Србија не се спротивставила на тоа.

Прочитајте и...  Мета вознемирен од сликите на револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана

– Како би реагирал црногорскиот државен врв, ако го сторам јас тоа во Црна Гора – праша Дачиќ.

Тој исто така истакна дека неговите „остри“ реакции на изјави од Црна Гора не се дел од кампањата и рече дека тој секогаш реагирал на тој начин на изјавите на одредени политичари од регионот или нивните потези и одлуки.

Прочитај повеќе

Со апсење на осомничениот и без повредени заврши заложничката драма во банката во Ле Авр

Слободен печат

Турски воени бродови се во борбена готовност крај брегот на Анталија

Слободен печат

Уште мандатот недоделен, чаршијата стокми две влади!

Соња Христовска-Угриновска

Канада смета дека одлуката на САД за царини за алуминиум е неприфатлива, најавуваат контрамерки

Слободен печат

Музичка вечер со Дуо „СолиПс” на „Охридско лето”

Слободен печат

Државната тужителка на Њујорк бара распуштање на Националната асоцијација за оружје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Здравствените власти подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да се свесни дека мерките треба да се почитуваат

Слободен печат

Трамп издаде наредби за забрана на трансакции со кинеските сопственици на „TikTok” и на „WeChat”

Слободен печат

Течат роковите за создавање нова влада, партиите преговараат за формирање на парламентарно мнозинство

Слободен печат

Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот – Диџеј

Слободен печат