„Да тетке, дронот ти зборува, не смееш да се шеташ без маска“ (ВИДЕО)

Кина во последните недели грчевито се бори за да ја запре епидемијата на убиствениот коронавирус. Властите користат најразлични мерки за контрола на граѓаните кои не ги почитуваат правилата.

Освен што во карантин се ставени вклупно 35 милиони луѓе во градот Вухан и во други места во провинцијата Хубеи, и освен што цензорите масовно ги бришат гласините за епдимијата и критиките за режимот на социјалните мрежи, полицијата користи дронови за дисциплнинирање на жителите кои излегуваат без маски и така ризикуваат да се заразат.

Да, тетке, дронот ти зборува. Не смееш надвор да се шеташ без да носиш маска – се обраќа гласот од дронот на постара жена која шета по улица во Внатрешна Монголија.

Прочитајте и...  Сите се за компромис, никој не попушта!

Таа, збунета и загрижена, брза кон дома, вртејќи се кон дронот. Гласот од леталото ѝ дофрла: „Подобро побрзај дома, и не заборавај да ги измиеш рацете. Им зборувавме на луѓето да останат дома, но вие и понатаму се шетате надвор“.

Чиче, живееме во необично време. Зошто си излегол надвор без маска: Снегот сам ќе се стопи за неколку месеци, зар не? Зар не е попријатно да се остане дома, со храна и пијалок? Зошто секогаш доаѓаш? Можеш тоа да го средиш за неколку месеци – вели истиот или сличен глас од дронот на постар маж кој стои до патот.

Ова се само дел од многуте снимени случаи кои може да се забележат во видеото објавено на Твитер, кое во моментот на објавување на оваа вест има речиси 2 милиони прегледи.

Ова не е единствениот начин на којшто властите во Кина се обидуваат да го спречат ширењето на опасниот коронавирус. Имено, кинеските градови почнаа со дезинфицирање на градовите.

Видете го новиот начин на кинеските власти за борба против ширењето на коронавирусот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Андоновиќ: По трговијата и пандемијата, Хонгконг следна причина за студена војна меѓу САД и Кина

Слободен печат

МВР: 126 лица не ја почитувале забраната за движење во полициски час

Слободен печат

Дали оваа земја има најдобра стапка на смртност од коронавирусот?

Слободен печат

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности

Слободен печат

Невидена гужва за влез во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Бразил: Водечките медиуми во земјата нема да ги следат неформалните обраќања на Болсонаро

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Европска поддршка за македонскиот филм – професионално усовршување на младите и афирмираните филмски работници

Слободен печат

Шилегов: Добро утро Скопје, oва е твојот нов булевар АСНОМ (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Разговор со д-р Андонов: Белите мантили спасуваат животи и со дарување крв

Брнабиќ: Србија нема да ја затвори границата за црногорските граѓани

Слободен печат

Полуподморница – нова туристичка атракција во Охрид

Слободен печат

Анализа: Секторот за забава ќе изгуби 160 милијарди долари поради кризата од пандемијата

Слободен печат