Да се отфрлат предрасудите за малцинските заедници

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да го добие мандатот за формирање на новата Влада на Косово, откако неговата партија победи на парламентарни избори на 6 октомври, изјави денеска дека малцинските заедници „не треба да се гледаат од политичарите само како програма”, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти, кој учествува на Мултикултурниот фестивал „Гласот на Ромите, Ашкалиите и Египќаните”, што се одржува првпат во Приштина, порача дека како иден премиер ќе работи со заедниците за заедно да ги отфрлат предрасудите.

– Знам дека се бројни лидерите кои говореле тука, но јас не дојдов за добар говор ниту за да давам ветувања. Тука сум затоа што економскиот развој го гледам како развој на граѓаните без оглед на нивната припадност- изјави Курти.

Прочитајте и...  Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Тој порача дека како премиер ќе се залага за бесплатно јавно образование и за квалитетно јавно здравство за посиромашните слоеви на општеството.

Прочитај повеќе

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат