11 C
Скопје

„Да растеме заедно“: Се поставуваат нови плочки на дрвјата со имињата и датумот на раѓање на децата

Како дел од проектот „Да растеме заедно“ деновиве на дрвјата се поставуват плочки со имињата и датумот на раѓање на децата, а се заменуваат и оштетените плочки.

– Со овој проект, Град Скопје ви овозможува да засадите дрво кое заедно со вашето новороденче ќе израсне големо и силно. На дрвото ќе биде поставена плочка со името и датумот на раѓање на детето, а дрвото ќе го поставиме на еден од дрворедите, парковите или плоштадите во Скопје, или на достапно место според Ваша желба. На овој начин, создаваме култура на трајни вредности и традиција и истовремено придонесуваме за раззеленување на нашето Скопје во кое сите заедно живееме, растеме и созреваме, соопштија од Град Скопје.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

Слободен печат

Остави Коментар