-1 C
Скопје

Д-р Трајчулески од Крушево ја загуби битката со коронавирусот

Вангел Трајчулески бил хоспитализиран десетина дена во инфективната клиника, а денеска починал поради компликации од Ковид-19.

Веста за неговата смрт ја потврдија од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари.

„Уште една жртва доктор. Нека почива во мир нашиот колега од Крушево, д-р Вангел. Сочувство и добро здравје до семејството“, објавија од Асоцијацијата на фејсбук.

-Докторот Вангел Трајчулески не се штедеше цел свој работен век, а најмалку во изминатите 10 месеци кога постојано беше во судир со вирусот. За жал и тој е жртва на ова зло- напиша за него градоначалникот на Крушево Томе Христовски.

Доктор Трајчулески го загуби животот прерано, но остави многу добри работи позади себе, пишува Хростовски.

-Неговиот придонес преку неговата професија живот значеше за крушевчани. За жал, ние не можевме да ти возвратиме на било кој начин за да продолжиш да не лечиш и да бидеш физички присутен наш пријател и сограѓанин- напиша градоначалникот на Крушево.

Прочитајте и...  Глувите лица добија решение за проблемот со комуникацијата - видео повик од каде било

Меѓу 24 починати во последното деноноќие е и медицинска сестра од хируршкото одделение на Битолската клиничка болница.

Поврзани вести

За ЕУ нема алтернатива, членство во ЕЕЗ е само преодно решение

Слободен печат

Облачно со сончеви периоди и ветер, снег на југ

Слободен печат

Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Љубов на прв поглед

Слободен печат

Четвртиот пакет ги исклучи оние од третиот: Од 78.000 приговори за помош од 6.000 денари, прифатени само 2.132!

Соња Кириџиевска

Палењето знаме е примитивизам што треба да се казни

Соња Христовска Угриновска

Остави Коментар