13 C
Скопје

Д-р Софијанова: Овој вирус сè уште е непознаница, да не заборавиме на витаминот Д3

Нешто се случува со самиот вирус, веројатно сега доаѓа и оној вирус на инфлуенца Х1Н1. Нешто се случува и на нивото на медицината, вели д-р Аспазија Софијанова, специјалист педијатар во Студио 10 на ТВ 24.

– Овој вирус сè уште е непознаница. Треба повеќе физичка активност, добро се храниме, но треба да обрниме внимание по оние суплементи кои го подобруваат имунитетот. Здравиот живот влијае на имунитетот. Да не заборавиме на витаминот Д3. Треба да стане навика тоа – вели д-р Аспазија Софијанова, специјалист педијатар во Студио 10, на ТВ24.

Официјални препораки за употреба на витамин Д во време на пандемијата

Докторката Аспазија Софијанова смета дека мерката за задолжително носење на маска на отворен простор е исправна.

Прочитајте и...  Протест во Тетово-граѓаните револтирани поради честите сообраќајки на Индустриска улица

Таа посочува дека најдобри маски се Н95, но, како што истакнува, сите маски штитат.

Словенците ги тестираа заштитните маски: Која најмалку штити од ковид-19, а која најмногу?

-Според последните истражувања, аеросоли од коронавирусот може да останат во воздухот од 4-6 часа. И затоа е потребно да се носи маска и на отворено – смета Софијанова.

Д-р Софијанова: Мерката за задолжително носење на маска на отворен простор е исправна

Колкава е шансата да се заразиме со ковид на отворено? Еве што велат експертите за носењето маски надвор

Златко Ориѓански испрати силна порака: Аспасија Софијанова го спаси животот на мојата ќерка

Коронавирус: Дали носењето маски ќе предизвика долгорочни ефекти кај децата

 

Прочитајте и...  Министерката Шахпаска на завршна конференција на проектот за „Евалуација на стандардите за фер судење и пристап до правдата во судски предмети за семејно насилство и криминал од омраза"

Поврзани вести

Димитров и Османи останаа без конкретен датум: Македонија не доби рок од Европската Комисија за анти-ковид вакцините

Слободен печат

Началник на клиника сексуално вознемирувал неподвижен пациент: Обвинението против докторот од Бања Лука е потврдено

И.И.

Снег и силен ветар ноќеска на Шапка: Се расчистува завеаниот пат низ викенд населбата

Слободен печат

Претседателот на Уставен суд Мурати на средба со Груби: Соодветна и правична застапеност и постоење на единственост во ставот меѓу сите судии како основни и најитни приоритети

Слободен печат

Македонски дипломатски активности во Брисел: Димитров и Османи „очи во очи“ со министрите за надворешни работи на Шведска и Финска

Слободен печат

ММФ ќе се фокусира на економските последици од климатските промени

И.И.

Остави Коментар