7 C
Скопје

Д-р Пановски: Во Македонија има петпати поголема смртност од корона од просекот во светот

Јас направив пресметка дека Северна и Јужна Америка и Европа имаат 1 060 смртни случаи на милион, останатиот свет има 88 и тоа Азија и Африка и Австралија само 35. Македонија има петпати поголема смртност од просекот во светот, рече микробиологот проф. д-р Никола Пановски во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа.

Според Пановски, секое патување е опасно и непотребно.

– Овие што се вратија од Занзибар се заразиле по пат. Занзибар нема случаи, има 509 случаи од почеток на пандемијата и 20 смртни случаи, рече Пановски.

Говорејќи за пописот, Пановски посочи дека истиот требаше да се одложи за мај.

– Затоа што е потопло, може да се седи во двор на тераса и сите попишувачи да бидат вакцинирани, вели Пановски.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Поранешна полицајка од Минесота обвинета за ненамерно убиство за време на рутинско запирање на возило

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар