-6 C
Скопје

Д-р Пановски: Со маска на лице, пак би размислил дали ќе влезам во автобус

Јас лично, вели д-р Пановски, не би влегол во автобус и да има 15 луѓе со маски, би барал сите прозори да бидат отворени за да бидам сигурен, на вакви мали простори каде се шират аеросоли.

Во гостување на Сител, д-р Никола Пановски истакна дека кај нас малку порано почнал есенскиот бран на коронавирусот, а причина за тоа се собирањата, одноно свадбените веселби и неносењето на заштитни маски.

Јас лично, вели д-р Пановски, не би влегол во автобус и да има 15 луѓе со маски, би барал сите прозори да бидат отворени за да бидам сигурен, на вакви мали простори каде се шират аеросоли.

Д-р Пановски вели дека главното ширење на заразата е јавниот превоз и потребно е да се воводат построги мерки, затоа што многу луѓе се однесуваат слободно.

-Официјално лице кажа дека имало 1.000 свадби во Скопје, плус и концертите. Летоска луѓето беа надвор одеа по плажи, корзата беа полни, не носеа маски немаше никаква експлозија од корона. Јасна е каде е главниот пренос на ковид во јавниот превоз и децата одат во школо ги носат во градинка, не можам да верувам дека нема мерка за 50 проценти во автобусите и од 50 луѓе барем тројца не носат маска, вели Пановски.

Прочитајте и...  Премиерката Старџон најавува: Идната есен нов референдум за независност на Шкотска

Тој вели дека мерките досега се одлични, треба да се носи маска и тоа е научно докажано и исправно. Убаво е тоа што не предложија да се носат ракавици, затоа што немаше логика.

– На СЗО и требаше да ги прифати мерките дури во јуни што е голем скандал. Преку аеросоли е главното ширење на болеста, во комбиња, автобуси, затворен простор, на работа 90 отсто кога се оди на пушење цигари и на тој начин се шири болеста, посочи Пановски.

Шилегов: Мерката за исполнетост на автобусот до 75 проценти се почитува, чекаме дополнителни препораки

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар