-8 C
Скопје

Д-р Беќаровски: Ковид-19 е вирус и не може да се убие со било кој познат антибиотик

Поранешниот директор на Токсикологија, д-р Нико Беќаровски на својот фејсбук профил неуморно ги советува граѓаните околу сите дилеми за коронавирусот. Вечерва пишува дека лицата со температура 37.1 веднаш посегнуваат по парацетамоли, аспирини, фервекси.

-Во општиот страв создаден со SarsCov-2, голем дел од Вас драги Фб пријатели секој ден ја мерите Вашата телесна температура. Многумина овие денови се возбудуваат веќе на вредности од 37.1Ц и веднаш посегнуваат по антипиретици (Парацетамол, аспирин, фервекс, ибупрофен, Кафетин итн) и антибиотици- пишува д-р Беќаровски.

Медицината познава неколку градации на човековата телесна температура.
■ Под 36°Ц хипотермија, која може да биде животозагрозувачка
■ 36°С до 37°С или според некои автори 37.5°С нормална телесна температура (афебрилност)
■ 37°С до 38°С според некои автори до 38.5°С субфебрилност
■ 38°С до 40°С фебрилност
■ 40°С до 42°С малигна хипертермија

Прочитајте и...  Западен Балкан ќе почека „уште неколку недели" за вакцини од ЕУ, проблем се достапноста на дозите

-Во сите медицински учебници јасно тои и пишува, субфебрилните температури (37°С-38°С) не треба да се третираат 3-5 дена, БИДЕЈЌИ СЕ РЕЗУЛТАТ НА БОРБА НА ОДБРАМБЕНИОТ СИСТЕМ НА ОРГАНИЗМОТ со надворешниот натрапник (вирус, бактерија, рикеција, габа, страно тело).
Со неконтролираното и предвремено давање на антипиретици, Вие го супримирате Вашиот одбрамбен имунолошки систем правовремено и со цел капацитет да се избори со инфекцијата.
ОВА ВАЖИ ЗА СИТЕ ИНФЕКЦИИ И НЕМА ПРИЧИНА ДА Е ПОРАЗЛИЧНО И КАЈ SarsCov-2
АНТИБИОТИК се дава исклучиво кај докажана бактериска или инфекција со рикеции ИЛИ кај јасно дефинирани лабораториски параметри кои сугерираат бактериска инфекција. Секое друго давање на антибиотик е неоправдано- вели д-р Беќаровски.

Тој истакнува дека ковид-19 е вирус и не може да се убие и уште помалку да се превенира со бил кој познат антибиотик.

Прочитајте и...  Косово: 294 новозаболени од ковид-19 и девет починати во последните 24 часа

SarsCov-2 е вирус и не може да се убие и уште помалку да се превенира со бил кој познат антибиотик. Ова го знае секој доктор во Македонија и затоа Ве молам препуштете ја медицината на луѓе кои 6-12 години учеле како да Ви помогнат- вели д-р Беќаровски.

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар