Цвета од јули до септември: 12 совети за ублажување на алергијата на амброзија

Амброзијата цвета од јули до септември, а достигнува кулминација во август. Сè повеќе луѓе бараат антихистаминици и кортикостероиди за да ги ублажат алергиите и последиците од нив, а еве 12 совети како да ги олесните.

1. Задолжително лекувајте се за да не се влоши болеста. Не земајте лекови против алергија без претходно да се консултирате со лекар. Само лекарот може со сигурност да утврди кои лекови се соодветни за вас

2. Најголема концентрација на полен е за време на сончевите и ветровити денови, наутро и попладне, па затоа немојте да го проветрувате станот, ниту да престојувате на отворено.

3. Во сезоната на цветање на амброзијата, прозорците на домот и на автомобилот треба да се чуваат затворени додека возите.

Прочитајте и...  Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

4. Користете климатизери со филтри за полен.

5. Дождот го мие поленот, па затоа е добро да го испланирате престојот на отворено по дожд, кога концентрацијата на полен во воздухот е најмала.

6. Ако е можно, останете во природа во подрачја со над 1.000 метри надморска височина.

7. По престојот на отворено, задолжително измијте ги рацете, истуширајте се, измијте ја косата и облеката за да спречите поленот да влезе во просторот за живеење.

8. Не сушете ја облеката надвор.

9. По потреба, носете заштитна маска за време на сувите и ветровити денови.

10. Ако имате кучиња и мачки, измијте ги и исчеткајте ги бидејќи и тие собираат полен.

11. Редовно следете ја биопрогнозата со алергиски семафор.

Прочитајте и...  Кејт и Вилијам се запознаа со својот омилен водител кој на малиот принц Џорџ му донесе необичен подарок (ФОТО)

12. Алергијата на амброзија може да предизвика и таканаречена вкрстена алергија на полен и храна. За време на цветањето на амброзија може да се појави пречувствителност на одредени плодови, најчесто лубеница, диња, тиквички, краставица, банана, киви, камилица и сончоглед.

Прочитај повеќе

10 симптоми што укажуваат на почеток на Алцхајмерова болест

Слободен печат

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат