Цвет погача (РЕЦЕПТ)

Состојки:

800 грама брашно
200 милилитри млеко
200 милилитри јогурт
3 јајца
200 грама сирење
100 грама маргарин
1 коцка квасец
сусам
крупна сол
ким
малку масло за јадење

Подготовка:

Во малку млака вода, растопете го квасецот, а потоа во него додајте го шеќерот и мешајте додека не се растопи. Во посебен сад ставете две јајца и белка од јајце, додајте ги растопениот маргарин, растопениот квасец, млекото, јогуртот, половината од брашното и солта. Сето тоа убаво измешајте го, а потоа додајте го и остатокот од брашното. Месете со раце додека не добиете меко тесто.
Добиеното тесто премачкајте го со масло и покријте го со кујнска крпа и оставете го да отстои околу половина час.

Прочитајте и...  Не е монтажа! Бабата на Дакота Џонсон живее со 13 лавови и тигри, погледнете ги неверојатните фотографии

Работната површина намачкајте ја со малку масло, а потоа истурете го тестото од садот. Измесете го во ролна, а потоа тестото пресечете го на четири поголеми и четири помали дела. Оставете го тестото да стаса. Откако ќе помине потребното време, развлечете ги поголемите топчиња со помош на сукало додека не добиете големина колку чинија за сервирање. Потоа, пресечете го секое тесто на четири дела, притоа избегнувајќи да ја сечете средината. Во средишниот дел на секое од расуканите теста, ставете по малку од сирењето. Секое развлечено тесто, завиткајте го како триаголник. Ќе добиете четири поголеми триаголници.

Секој добиен триаголник, ставете го во тавата за печење што претходно сте ја подмачкале со маргарин, така што ќе формираат цвет. Истата постапка повторете ја и со останатите четири помали топчиња. Ставете ги нив помеѓу поголемите триаголници. Со тоа, „цветот од тесто“ ќе биде готов.

Прочитајте и...  Карантинска Барби - првата кукла со мустаќи и подочници

Површината на погачата, намачкајте ја со жолчка од јајце и наросете ја со сусам, средишниот дел со ким, а малите делови од тријаголниците со крупна сол. Така погачата ќе добие дополнително на убавина.

Печете во претходно загреана рерна на 180 степени околу 45 минути.

Прочитај повеќе

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски

Британците во шок – Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Слободен печат

Познатата водителка во емисија во живо имаше мал „инцидент“ со облеката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

На улиците во Лос Анџелес: Лејди Гага прошета во градник со новото момче (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проговори поранешната девојка на принцот Хари – По шест години откри долго криена тајна – „Не сакав да бидам под ничија контрола“

Слободен печат

Се породи пред 4 месеци со третото дете: Познатата манекенка изгледа совршено! (ФОТО)

Васко Спасоски

Баба на улица фати огромна кобра, нејзината реакција стана хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Братот на Новак Ѓоковиќ ја „ќари“ една од најатрактивните српски пејачки (ФОТО)

Васко Спасоски

Естетските хирурзи едногласно тврдат: Старите фотографии на Меган Маркл откриваат што променила таа на своето лице! (ФОТО)

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)