9.2 C
Скопје

ЦУК предлага Собранието да ја продолжи кризната состојба

Според Законот за управување со кризи, кризната состојба не може да трае подолго од 30 дена. Во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на Групата за процена во ЦУК.

Со седницата на Групата за процена раководеше, в.д. директорот на Центарот, Стојанче Ангелов, а учествуваа претставници на субјекти во Системот за управување со кризи назначени согласно и Законот за управување со кризи.

Согласно дневниот ред беше оформен предлог до Управачкиот комитет за координација во Системот за управување со кризи, Владата на Република Северна Македонија да достави предлог до Собранието на Република Северна Македонија за продолжување на прогласената кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на потоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од заразната болест „COVID-19″ предизвикана од вирусот „SARS-CoV-2″ и заради спречување од негово ширење во зголемен обем со што се загрозува безбедноста на здравјето на населението, a можниот датум треба да биде деновите потврден.

Прочитајте и...  ЛГ планира да го напушти производството на паметни телефони

Истовремено, велат од ЦУК, институциите во Системот за управување со кризи продолжуваат со активностите согласно Акцискиот план за превенција и справување со ширењето на заразната болест, а согласно планот за координирано дејствување,  донесен на Втората седница на Главниот Штаб за управување со кризи.

Поврзани вести

Над илјада лица уапсени на протестите во Москва

Слободен печат

Германија ќе го укине „мигрантско потекло“?

Петер Хиле/Дојче Веле

Русија обвини американски дипломати за објавување маршрути на денешните протести

Слободен печат

Нови одрони заглавија возило на регионалниот пат М.Каменица – Кочани

Слободен печат

Со владина одлука, се реорганизираат прилепските здравствени институции во едно

Рокот за поднесување на ДДВ-04 продолжен до 29 јануари

Слободен печат

Остави Коментар