Црвени намирници за балансирана исхрана

Карактеристично за црвените намирници е што содржат ликопен, кој ја заштитува нашата кожа, помага во одржување на здрави епителни клетки.

Очигледниот избор на црвена храна е домати, црвени пиперки, јагоди, цреши, ротквици, црвен кромид, некои видови сливи, црвено јаболко, калинки, розов грејпфрут, лубеница, брусница, рибизли…

Црвената храна ја штити кожата до штетните влијанија на УВ-зраците. Бојата доаѓа од каротеноидот познат како ликопен, кој е антиоксиданс кој ги штити белите дробови, дебелото црево, хранопроводот, брадавиците и кожата. Кај мажите кои редовно имаат црвени намирници во исхраната се забележани 30-40% намалени изгледи за рак на простата.

Според италијанските студии за нутриционизам, секој треба да изеде најмалку седум порции домати неделно за да го сведе на минимум ризикот од рак на некој од гастроинтестиналните органи. Со редовно консумирање на црвени намирници, вашата кожа е помалку чувствителна на сончевите зраци. За да го почувствувате максималниот ефект од доматите, комбинирајте ги во салати зачинети со маслиново масло.

Прочитајте и...  Тања Савиќ го пријавила сопругот за киднапирање на децата: Му се закануваат 30 години затвор!

Како да вклучите повеќе црвени намирници во исхраната:

– Додавајте гоџи, брусница и јагоди во смути

– Пијте најмалку една чаша сок од брусница во денот

– Збогатете ја салатата со парчиња црвена пиперка, ротквица и црвен кромид

– Направете салса од домати и црвени пиперки

– Двапати неделно јадете супа од домати

– Со скарата направете прилог од потпечени домати, пиперки и кромид, зачинет со маслиново масло

– Јадете црвени јаболка

– Користете сушено шумско овошје

Прочитај повеќе

На кого Александар Тарабунов вели: „Дај ми“? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

6 најмоќни ефекти од пливањето врз телото и умот

Слободен печат

Дали нешто ѕирка од бикинито на Дунавка Трифуновска? (ФОТО)

Васко Спасоски

Анџелина Џоли бара промена на судијата, тврди дека тој има близок однос со адвокатката на Бред Пит

Слободен печат

Народни лекови со кромид што ќе ви решат многу здравствени проблеми

Слободен печат

Се топат во уста: Посни крофни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Милионерот уапсен зашто наместо маска на лицето, ја носел тангата на жена му! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Евергрин вечер со Дац и Александар во Антички театар

Слободен печат

Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

Јасмина Кантарџиева Димков

Тања Савиќ го пријавила сопругот за киднапирање на децата: Му се закануваат 30 години затвор!

Слободен печат

Поради Меган принцот Хари се скарал и со најдобриот пријател: Мислел дека принцот избрзува со венчавката (ФОТО)

Слободен печат

На српската водителка бубачка ѝ шета по вратот во емисија во живо, а таа мртва ладна

Слободен печат