17 C
Скопје

Црвената боја „ЗАШТИТЕН ЗНАК“ на мерните станици во државава

Мерните станици вечерва се обоени во аларманта црвена боја, што е знак дека загаденоста на воздухот е на значително високо ниво.

Интересно е што два града водат поразителна битка, за тоа кој ќе биде по загаден оваа ноќ, Тетово или Куманово, останува да видиме.

Во Куманово и Тетово се измерени исклучително високи 108 µg/m3, додека кај Ректорат во Скопје се измерени 65 µg/m3, а во Центар измерени се 54 µg/m3. Исто така и Струмица е обоена во црвена боја, а загаденоста на воздухот изнесува 51 µg/m3.

 

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар