Црвената боја „ЗАШТИТЕН ЗНАК“ на мерните станици во државава

Мерните станици вечерва се обоени во аларманта црвена боја, што е знак дека загаденоста на воздухот е на значително високо ниво.

Интересно е што два града водат поразителна битка, за тоа кој ќе биде по загаден оваа ноќ, Тетово или Куманово, останува да видиме.

Во Куманово и Тетово се измерени исклучително високи 108 µg/m3, додека кај Ректорат во Скопје се измерени 65 µg/m3, а во Центар измерени се 54 µg/m3. Исто така и Струмица е обоена во црвена боја, а загаденоста на воздухот изнесува 51 µg/m3.

 

 

 

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Прочитај повеќе

Флојд бил тепан и на задното седиште од полицискиот автомобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум лица починаа, од 727 тестирања регистрирани 89 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Страшна сообраќајка во Непал: 12 мртви, повеќе од 20 повредени

Слободен печат

Мухамед Зекири: Не сум бил на ниту еден ифтар

ДИК ги почна подготовките за избори

Песков: Русија не е вмешена во немирите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДПА сака избори 22 дена по завршување на вонредната состојба

Слободен печат

Нови цени на горивата: Дизелот останува под 50 денари

Слободен печат

Нова велосипедска патека во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Саудиска Арабија ги дигна цените на нафтата за испорака во Азија

Слободен печат

Заев: Во изминатите три години постигнавме две стратешки цели: Станавме 30 членка на НАТО и имаме датум за преговори

Слободен печат

Енормниот број заразени со Ковид-19 не е од олабавувањето на мерките, туку од времето на полицискиот час

Мирослава Бурнс