Црвена звезда ја прекина победничката серија, Ефес е газда во Истанбул

Првото полувреме помина во израмнета игра (31:32) на двете екипи кои имаа свои моменти, шпанскиот тим во првата четвртина, додека „црвено-белите“ во втората. Одлучувачка за победникот беше третата четвртина во која Басконија постигна двојно повеќе поени од кошаркарите на српскиот тим (12:24) по што во последниот период рутински ја одржуваа предноста.

Ник Стаускас со 22 и Торнике Шенгелија со 19 беа најдобри во таборот на шпанскиот клуб, додека Лоренцо Браун со 20 поени беше единствен расположен во таборот на Звезда.

Дербито на Истанбул му припадна на Ефес кој со 81:73 го совлада Фенербахче. Идентично на натпреварот во Белград, и во Истанбул одлучувачки момент за победникот беше третата четвртина која му припадна на Ефес со 21:11. Крунослав Симон со 22 поени беше најдобар поединец кај Ефес, додека Ларкин уфрли 20. Кај Фенербахче единствен расположен беше Дерик Вилијамс со 16 поени.

Прочитајте и...  Ванда провоцира: Не знам дали ќе живееме во Париз или Торино

Химки беше убедлив против Алба Берлин со 104-87. Букер со 24 и Швед со 22 поени беа први имиња во победничкиот табор, додека кај гостите Гиедраитис уфрли 17 поени.

Да испишеме нова историја: Естонија прва пречка на патот кон ЕП!

Фјури до Вајлдер: Втора рунда и „бум“, готов си! (ВИДЕО)