Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Нагласи дека Црна Гора беше последна држава во Европа во која е регистран вирусот и прва во Европа која го победи.

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска најави, откако Црна Гора стана прва држава во Европа без коронавирус, дека земјата ќе ги отвори границите на 1.јуни.

Марковиќ, кој на почетокот на обраќањето на нацијата ја симна маската и појасни дека овој потег е врзан со тоа што Црна Гора стана прва европска држава која на своето тло нема заразени од коронавирус, најави дека земјата од 1. јуни ќе ги отвори границите за жителите на оние земји во кои бројот на заразени е помал од 25 во однос на 100.000 жители.

„Први земји со кои ќе ги отвориме границите се Хрватска, Словенија, Австрија, Унгарија, Германија, Албанија, Грција“, соопшти Марковиќ.

Најави дека следната недела ќе почнат со работа градинките и игротеките и ќе бидат дозволени и свадби, крштевки како и ограничен број на публика на спортските настани.

Прочитајте и...  Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Потсетувајќи дека 68 дена по првиот регистриран случај во Црна Гора нема заболени од коронавирус, црногорскиот премиер рече дека стратегијата на неговата влада била вирусот да се запре на границите на државата. Црна Гора, рече тој, „не се грабаше за респиратори“ и ги има повеќе од доволно.

Нагласи дека Црна Гора беше последна држава во Европа во која е регистран вирусот и прва во Европа која го победи.

 

Прочитај повеќе

Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство, но ќе се спротивстави на нарачаните медиумски хајки каде позадината е личен интерес

Слободен печат

Макрон – Меркел: Поддршка на Србија и Косово во наоѓање решение

Слободен печат

Францускиот суд побара нова медицинска експертиза за смртта на Адама Траоре

МИА Агенција

Катастрофа во Јемен: Повеќе од 10 милиони луѓе се соочуваат со глад

Дурловски: Со ниски даноци, финансиска поддршка ќе овозможиме економски раст (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Јас сум убеден дека овие избори ќе завршат со една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во 16 општини ќе се формираат регионални „Ковид – центри”

Слободен печат

Болеста Син јазик откриена кај 12 грла овци во две одгледувалишта во Македонски брод и Кичево

Слободен печат

Француската држава ќе се казни со 10 милиони евра ако не го намали загадувањето на воздухот

МИА Агенција

Поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност за полицаецот кој шамараше момче на Партизанска

Слободен печат

Лукашенко: На Белорусија и се заканува распаѓање

Слободен печат

Стојаноска: По 15 јули се обврзуваме на проекти во културата и дигитализација на културното наследство

Слободен печат