12.8 C
Скопје

Црногорски морепловец осуден за шверц на 20 тони кокаин

Црногорскиот морепловец Бошко Марковиќ (39) е осуден на седум години затвор пред американскиот суд за вмешаност во шверц на 20 тони кокаин во 2019 година во Филаделфија.

Според обвинителите, неговата улога била да го следи шверцот и криењето на наркотични средства на бродот „МСЦ Гајане“, пренесува подгоричкиот портал ЦдМ, пишувајќи го весникот „Анкер“.

Како што се наведува, Марковиќ требало да добие повеќе од милион долари за таа работа.

Тој е најстариот член на екипажот на МСЦ Гајане и уапсен од федералните власти откако беа запленети 20 тони кокаин во Филаделфија во јули 2019 година.

Поврзани вести

НАТО подготвува нова стратегија за зајакнување на одбраната од Русија и Кина

Слободен печат

Стокхолм со зелена визија – забрана за бензинците и дизелашите

Слободен печат

Синот на Ратко Младиќ најави ревизија на пресудата

Слободен печат

Видео l Голем пожар во Ерусалим

Слободен печат

Навлегувањето на возилата на велосипедските патеки мора трајно да се реши

Од север кон нашата територија се спушта студен бран: Нови врнежи, голем пад на температурите и силен ветер

Слободен печат

Остави Коментар