Црногорската опозиција се обедини: Ќе ја предводи професорот Здравко Кривокапиќ

Црногорската опозиција склопи коалиција под назив „Сите заедно“ а пред групата која ја сочинуваат Демократскиот фронт, Социјалистичката народна партија, Народното движење, Вистинска Црна Гора и други непартиски личности, ќе застане професорот од Машински факултет, д-р Здравко Кривокапиќ.

Кривокапиќ неодамна се појави во јавноста како еден од оснивачите на НВО „Не ја даваме Црна Гора“ која се смета за блиска до Митрополијата црногорска-приморска, а која за кратко време организираше низа јавни трибини на кои учествуваа епископот будимљанско-никчишки Јоаникиј и ректорот на Богословскиот факултет на Цетиње, Гојко Перовиќ.

Организацијата „Не ја даваме Црна Гора“ се појави и е врзана за моментот кога „професорите не ги даваат своите светилишта“, рече Кривокапиќ во повеќе наврати. Тој објасни дека одлучиле, она што го имаат како своја најјака страна – знаењето – да им го понудат на оние кои најмногу ги сакаат, а тоа е Црна Гора.

Прочитајте и...  Руската вакцина против Ковид-19 развива имунитет до две години

Имено, обединетата црногорска опозиција ќе застане зад еден од најзначајните претставници на интелектуалната елита во земјата, а зад него на листата ќе се наредат политичките лидери Андрија Мандиќ и Милан Кнежевиќ, како и Небојша Медојевиќ и Марко Милачиќ.

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат