Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Пред парламентарните избори во Црна Гора што се закажани на 30 август, претставниците на поединечни партии формираа Граѓански блок, објави подгоричкиот весник „Вијести”.

Граѓански блок ќе учествува на изборите како предизборна коалиција, сочинета од Демократска Црна Гора, Демос, Нова левица, Партија на пензионерите, инвалидите и реституција и Друштво за истражување на политиката и политичките теории.

Во заедничкото соопштение се наведува дека одлуката ја донеле бидејќи дел од опозициските партии ја одбиле можноста за бојкот на изборите, а исто така и поради неможноста да се формира единствена опозициска листа поради поединечни политички партии.

Во соопштението се наведува дека се отворени за сите други граѓански политички субјекти, интелектуалци и истакнати поединци.

Граѓански блок наведува дека нападите помеѓу опозициските партии се во корист на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

Прочитајте и...  МЖСПП: Винил хлоридот од Охис ќе се транспортира од државата кога ќе дозволат временските услови

Прочитај повеќе

На грчкиот остров Хиос пристигнале 23 турски државјани и наводно бараат политички азил

МИА Агенција

„Ситуацијата се искомплицира“: Контроверзниот Џордан Питерсон се заразил со корона во Србија!

СП.

Шпан: Германскиот здравствен систем може да се справи со бројот на нови случаи од Ковид-19

МИА Агенција

Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули следната година

Слободен печат

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат