Црни рекорди во регионот: Бугарија, Србија и БиХ со најмногу заразени, Словенија и со починати од ковид-19

 Во изминатите 24 часа, во Србија се евидентирани 757 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, што е најголем број за еден ден од почетокот на пандемијата. Во тој временски интервал починаа уште три лица.

Најмногу новозаразени има во Белград – 433.

Во последните 24 часа биле хоспитализирани 135 пациенти, а 23 се на апарати за дишење. Во моментов во болниците има 616 пациенти со Ковид-19. Вкупно 38.872 лица се заразени во Србија од почетокот на пандемијата, а 789 починале.

Рекорд на новозаразени за еден ден има и во БиХ – 1.251 новоинфициран, а 10 пациенти починале.

Во Словенија, во последните 24 часа биле потврдени 1.963 нови случаи на инфекција со коронавирусот, 300 повеќе од претходниот ден, а 18 лица починале. Ова е нов црн рекорд за бројот на нови случаи и бројот на смртни случаи досега во Словенија.

Прочитајте и...  Каракачанов: Му честитам на Заев, направи чекор во вистинската насока

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 1.589 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од вчерашниот рекорден биланс од 1.595 новоинфицирани, а други 13 лица починаа.

Поврзани вести

По коронавирусот во Кина се шири норовирусот: Предизвикува повраќање и дијареа, над 50 деца се заразени

Слободен печат

Лукашенко: Нема да работам како претседател според новиот устав

Слободен печат

Миланов: Ако премиерот каже дека организатори не се Ристовски, Јанакиески и Вељаноски, обвинението треба да биде повлечено

Слободен печат

Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Слободен печат

Спасовски: Со новиот буџет инвестираме во модерна полиција

МИА Агенција

МОН апелира електронски да се аплицира за студентски стипендии

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian