22 C
Скопје

„Црна листа“ во Брисел: ЕУ за првпат санкционира кинески официјални лица по 30 години

Европската Унија (ЕУ) денеска одлучи да стави кинески официјални лица на црна листа поради кршење на човековите права, потврдија двајца дипломати, што претставува прво санкционирање против Пекинг по оруженото ембарго на ЕУ во 1989 година поради репресиите на плоштадот Тјенанмен.

Амбасадорите на ЕУ одобрија забрани за патување и замрзнување на банкарските сметки за четворица кинески државјани и еден ентитет, чии имиња нема да бидат јавно објавени до официјалното одобрување од министрите за надворешни работи на ЕУ на 22 март, како дел од новата и поширока листа на санкции.

– Преземени се мерки за ограничување поради сериозни прекршувања и непочитувања на човековите права, изјави дипломат на ЕУ.

Кинеските претставници се обвинети за кршење на човековите права против кинеското муслиманско малцинство Ујгури, истакнаа дипломати на ЕУ, а овој потег ја одразува длабоката загриженост за Ујгурите во Европа, САД и Канада.

ЕУ последен пат воведе санкции против Кина, која е нејзин втор по големина трговски партнер, во јуни 1989 година, воведувајќи оружено ембарго за Пекинг, кое сè уште е во сила.

Поврзани вести

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Заев: Секој има право да побара ново судење доколку има нови докази и аргументи

Слободен печат

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Остави Коментар