Црна Гора: Строги контроли за проверка на почитувањето на мерките за заштита од Ковид-19

Маските се задолжителни во возилата за јавен превоз и во возила за сопствени потреби што се користат за превоз на вработени, како и во патничките автомобили, освен за членовите на истото семејство, потесетуваат црногорските медиуми.

Националното координативно тело за заразни болести на Црна Гора ја продолжи примената на мерките против ширењето на коронавирусот во Подгорица за уште седум дена.

Исто така, надлежните инспекциски служби се задолжени веднаш да започнат со спроведување на строги контроли за усогласеност со пропишаните мерки, пренесува „Вијести“.

Мерките, кои беа воведени пред една недела, вклучуваат носење заштитни маски во затворено и на отворено, вклучително и за деца на возраст над седум години.

Маските се задолжителни во возилата за јавен превоз и во возила за сопствени потреби што се користат за превоз на вработени, како и во патничките автомобили, освен за членовите на истото семејство, потесетуваат црногорските медиуми.

Собирањето граѓани на отворено јавно место е ограничено на 40 лица, а на затворено на 20 лица, со обврска да го почитуваат физичкото растојание од најмалку два метра и да носат заштитни маски.

Прочитајте и...  Мојаноски: Стасусот на МПЦ нема да го реши ниту претседателот ниту премиерот, тоа е во надлежност на Вселенскиот патријарх

Пропишани се и посебни превентивни мерки за угостителските објекти, спортски сали и фитнес центри.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат