15 C
Скопје

Црна Гора постави рекорд во Европа: На првиот ден од масовната имунизација, вакцинирани се скоро 10.000 лица

За време на првиот ден на масовна имунизација, Црна Гора постигна рекорд вакцинирајќи скоро 10.000 граѓани против вирусот корона, објави Министерството за здравство.

Првата доза ја примиле 7.784 лица, а втората 1.482, што постави рекорд во Европа за бројот на дози дадени за еден ден во однос на бројот на жители.

„Според досега достапните податоци, рекордер беше Германија, која вакцинираше еден милион жители за еден ден, што е 1,2% од целото население. Црна Гора денес вакцинираше 1,5% од населението“, се вели во соопштението.

Министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ рече дека Црна Гора е меѓу ретките земји во светот која, пропорционално на бројот на жители, има капацитет да вакцинира скоро 10.000 граѓани за еден ден.

„Ова е успех на целата земја, со акцент на граѓаните чија свест за важноста на вакцинацијата е за првите десет“, рече Бојовиќ.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар