Црна Гора: Кривокапиќ почна разговори за состав на новата влада

Кандидатот за мандатар Здравко Кривокапиќ ги почна иницијалните разговори со претставниците на трите коалиции, кои формираа парламентарно мнозинство во Црна Гора, а треба да се сретне и со претседателот на ПзП (Движење за промени) Небојша Медојевиќ и лидерот на УРА (Обединета реформска акција), Дритан Абазовиќ, објави „Вијести”.

Подгоричкиот весник наведува дека не е исклучена можноста Кривокапиќ да разговара и со претставниците на СДП (Социјалдемократска партија) и на националните малцинства, но тоа најверојатно ќе се случи откако Кривокапиќ и официјално ќе биде предложен за мандатар.

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ до 23 октомври треба да предложи мандатар односно еден месец од формирање на парламентарното мнозинство.

Прочитајте и...  Нов пристап на Карпош за локален одговор на ковид-19

Поврзани вести

Инцидент во Францускиот конзулат во С. Арабија: Ранет стражар, уапсен напаѓачот

Слободен печат

ВИДЕО | Пауновски: Терасите на кафеаните ќе работат како досега сè додека не се донесат нови протоколи

Слободен печат

ВИДЕО: Николовски: Инспекторите ќе може да затворат угостителски објект доколку не се запазени протоколите

Слободен печат

ВИДЕО| Пендаровски: Неспорна е релацијата меѓу аерозагадувањето и пандемијата

Слободен печат

Универзална сала сепак нема да се руши, Владата со 2 милиони евра ќе помогне да се обнови

Софија ќе признае македонски јазик и идентитет ако Скопје признае бугарски темели на јазикот и идентитетот

Ана Анастасовска

Остави Коментар