Црна Гора и Албанија ги продолжија санкциите кон Русија

Шефицата за надворешни работи на ЕУ Федерика Могерини соопшти дека Црна Гора, Албанија, Норвешка и Украина се приклучиле на одлуката на Унијата за продолжување на санкциите кон Русија и поединци во Украина.

– Кандидатите за членство во ЕУ – Црна Гора и Албанија, членката на Европската економска зона – Норвешка, како и Украина, се приклучуваат на одлуката. Тие ќе обезбедат националните политики да бидат доследни на одлуката. ЕУ ја забележа нивната посветеност и ја поздравува – рече Могерини.

Русија е под санкции на ЕУ од 2014 година, кога Унијата го обвини Кремљ дека го загрозува територијалниот интегритет на Украина со анексирање на Крим, што Москва негира, а санкциите опфаќаат околу 150 лица од Русија и Украина.

Прочитајте и...  Заев: Не очекувам интервенции во Преговарачката рамка за ЕУ

Прочитај повеќе

Студија: Шпанија е далеку од колективен имунитет

Слободен печат

Ибрахим: Со рушењето на груевизмот, почна нормализацијата на државата и еднакви права за сите етнички заедници

Слободен печат

Вооружениот маж што упадна во резиденцијата на Трудо се соочува со 22 обвиненија

Слободен печат

САД укинуваат визи за студенти кои учат на далечина

Слободен печат

Евакуација на 1,3 милиони луѓе поради обилни дождови во Јапонија

Слободен печат

Земјотрес од 6,6 степени во Индонезија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов Зеланд ограничува места на меѓународни летови

Слободен печат

Партиите имаат уште 6 дена да ги претстават изборните понуди пред граѓаните

Слободен печат

Северна Кореја: Не планираме нов самит со САД, Сеул шири гласини

Слободен печат

Поголем број на оздравени од заболени лица, загриженост за нови случаи од Ковид-19 во регионот

Слободен печат

Трамп на Твитер: Училиштата мора да се отворат на есен

Слободен печат

Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Слободен печат