3 C
Скопје

Црна Гора го продолжува полицискиот час: Наместо од 21 часот, тој ќе почнува два часа порано

Владата на Црна Гора соопшти дека Националното координационо тело за заразни болести (НКТ) одлучи денеска да го скрати работното време на угостителските и услужните објекти за два часа, а за исто време да ја продолжи забраната за напуштање на домовите за граѓаните.

Мерките ќе се применуваат од среда 25 ноември 2020 година на полноќ, до 8 декември до кога се продолжени и применетите мерки донесени на 13 ноември.

Досега забраната важеше од 21 до 05 часот, а сега е продолжена за уште два часа, односно важи од 19 часот.

Во соопштението се додава дека „НКТ, согледувајќи ја епидемиолошката ситуација од една страна, и економската од друга, овој пат донесе добри мерки со цел тие да ги опфатат граѓаните, економијата и претпријатијата без големи последици, а сепак да дадат очекувани резултати“.

Прочитајте и...  Гаши: Државата да се ослободи од стравот дека расте бројот на една етничка заедница

 

Според податоците на Институтот за јавно здравје, во Црна Гора има активни 11.132 случаи на инфекција со коронавирус, додека од почетокот на годината се регистрирани 31.062.

Извор: Вијести.ме

Поврзани вести

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година

Слободен печат

ВИДЕО | ВО ЦРНА ГОРА СЕПАК СЕ ФРЛАА ПО СВЕТИОТ КРСТ: 10-годишно момче најбрзо стигна до крстот во Беране! 

Слободен печат

Може ли попис и бојкот во исто време

ВИДЕО | УАПСЕНИ СО НАД ДВА ТОНИ КОКАИН: Дрогата ја криеле во 40 тони јаглен во шпанско пристаниште!

Слободен печат

Остави Коментар