Црна Гора ги отвора границите за Македонците од први јуни

Црна Гора ќе ги отвори границите за македонските државјани од 1 јуни. Критериумот за отворање на границите е државата да има помалку од 25 активни случаи на Ковид- 19 на 100.000 жители

Меѓу државите во регионот, на граѓаните на Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија, Косово, Албанија и Словенија ќе им биде дозволено да влезат во Црна Гора. Националното тело за координација ја донесе оваа одлука по предлог на Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Црногорската граница сè уште нема да биде отворена за граѓаните на Србија, одлука која веќе неколку дена предизвикува остри реакции од официјален Белград.

Прочитајте и...  Владејачката ПАП повторно победи на парламентарните избори во Сингапур

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат